• 24.06.2021 15:39

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Култура

  • Home
  • Започнува филмскиот предизвик #WesternBalkansChallenge

Започнува филмскиот предизвик #WesternBalkansChallenge

Во рамки на платформата #EuropeanFilmChallenge од денеска започнува новиот филмски предизвик #WesternBalkansChallenge, за филмофилите од Северна Македонија и Србија. Учесниците во предизвикот треба за четири недели да изгледаат четири филмови…

Премиера на трејлерот за новиот македонски акциски серијал BLACK OPS

Во Скопје утревечер премиерно ќе биде прикажан трејлерот за новата македонска акциска серија насловена BLACK OPS. Серијата е во продукција на Artistic Film Production, под режисерската палка на Billy D.…

Три филма вечер на програмата на 11. Филозофски филмски фестивал

На 11. Филозофски филмски фестивал (ФФФ) денеска ќе бидат прикажани долгометражните филмови од официјалната селекција – „Атлантида“ – најдобриот филм на „Хоризонти“ во Венеција  и „Вдиши-издиши“, добитник на Гран-при од…

Почна снимањето на филмот „Синиот час“

Синиот час” е насловен краткометражниот филм по сценарио и во режија на Ана Јакимска кој почна да се снима вчера, во продукција на „Кавал филм“ и со финансиска поддршка од…

Објавена книгата „Плачот на кларинетот“ од Ѓорѓи Лазаревски

Излезе од печат книгата со раскази „Плачот на кларинетот“ од Ѓорѓи Лазаревски, во издание на „Пелагониските културно-научните средби – Новаци“. Публикацијата раскази е уредена на македонски јазик и отпечатена на…

Почнува 11. Филозофски филмски фестивал

Почнува 11. Филозофски филмски фестивал Скопје, 27 мај 2021 (МИА) – Со џез концерт на отворено и еден од најголемите класици на немиот филм „Толпата“ (THE CROWD) вечерва, со почеток од…

Објавена драмата „Последниот ден на Мисирков“ од Плевнеш

Во рамките на јубилејот – триесет години од основањето, „Матица македонска“ ја објави драмата „Последниот ден на Мисирков –еднодневна драмска сага за животот и смртта на балканскиот лингвистички Моцарт Крсте…

Фотографија од „Свети Јован Канео“ победник во серијата фотографии од патувања на лондонски „Тајмс“

Црквата „Свети Јован Канео“, едно од најрепрезентативните обележја на Охрид, е мотивот на наградената фотографија што ја додели вчерашното издание на неделното издание на лондонскиот весник „Тајмс“. Станува збор за…

Македонскиот јазик и култура 45 години се изучуваат на универзитетот „Ломоносов“ во Москва

Македонскиот јазик, литература и култура веќе 45 години се изучуваат на Филолошкиот факултет на Московскиот државен универзитет „М. В. Ломоносов“ – јубилеј којшто е исклучително значаен за македонистиката. По овој…

13то биенале на млади уметници во Музејот на современата уметност

На 13-тото меѓународно биенале на млади уметници, со наслов „Страст за лутање“, во организација на Музејот на современата уметност – Скопје, кое почнува на 19 мај, ќе бидат изложени дела…