• 19.04.2021 13:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Македонизам

  • Home
  • Вечна ти слава професоре! Твојата борба за Македонија ќе биде продолжена!

Вечна ти слава професоре! Твојата борба за Македонија ќе биде продолжена!

На 46 годишна возраст, по кратко боледување и компликации како последица на Ковид-19, вчера во Скопје почина универзитетскиот професор и воен историчар Д-р Александар Стојчев. Професорот Стојчев од 2006 година…

Најголемите битки на Александар Македонски (5) – Битката кај Хидасп

Битката што Александар III Македонски ја водел на бреговите на реката Хидасп (денешна река Џелум) е последна голема фронтална борба. Таа се одиграла во летото 326 година п.н.е. Што се…

Архитектите ќе му помагаат на Министерството за култура во заштитата на културното наследство

Архитектите ќе бидат вклучени во заштитата на недвижното културно наследство во земјава, според меморандумот кој денеска го потпишаа министерката за култура Ирена Стефоска, претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија…

Колумна на Џејсон Мико – Две години „Северномакедонци“

Прашање: Колку долго е потребно да се создаде навика како да му се обраќате на некого или да викате нешто? Студија на Европскиот журнал за општествена психологија од 2009 година покажува дека…

Промоција на поштенска марка посветена на 100 години од раѓањето на Блаже Конески

По повод јубилејот – 100 години од раѓањето на македонскиот великан, Блаже Конески, АД „Пошта на Македонија“ денеска ќе промовира пригодна поштенска марка. На промоцијата, како што е најавено, ќе…

Дали започнува сценариото за федерализација на Македонија?

Протестниот марш како израз на незадоволство од судските пресуди во „Монструм“ пред зградата на Владата се претвори во политички говори дека Македонија не може да остане како унитарна држава, туку…

Во Париз одадена почит на охриѓанецот Анастас Коцарев, заборавениот научник и борец за Македонија

Во француската престолнина Париз, вчера, претставници на македонските заедници од Франција и Швајцарија и претставници на градската власт од Париз ја одбележаа 90-годишнината од смртта и 131 година од раѓањето…

(ГАЛЕРИЈА) Уништено местото на тетовско Кале каде беше оддадена почит за бранителите од 2001

Само неколку часа по настанот на кој Одборот на бранители денеска на тетовското Кале го организираше во чест на бранителите за успешно завршената операција за ослободување на Калето на 26…

Македонците во Егејска Македонија бараат јавно образование на македонски јазик

Македонското Меѓународно Движење за Човекови Права и честита на Организацијата Крсте Мисирков за нивната неуморна работа за обезбедување приватни часови по македонски јазик во Егејска Македонија (која Грција ја анектираше…

Македонски незаборав – Годишнина од масакрот во Загоричани

„Ние, целото население, апелираме до човекољубивата и хумана Европа, апелираме до цивилизацијата, која, веруваме, не може да најде поварварски сцени, достојни на средните векови, апелираме до европското јавно мнение, апелираме…