• 16.05.2021 16:15

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Македонизам

  • Home
  • Илјадници граѓани излегоа на улиците и побараа слобода за уставобранителите

Илјадници граѓани излегоа на улиците и побараа слобода за уставобранителите

Со интонирање на македонската химна, илјадници граѓани со пораката „Демократија во Македонија, слобода за уставобранителите“, дадоа поддршка за драконски осудените, за настаните од 27 април во Собранието на Македонија. Маршот…

Институтот САРИСА со поддршка за Семакедонскиот собир на 25 април

Ви ја пренесуваме во целост објавата од Институтот САРИСА: „Институтот за конзервативни политики – САРИСА дава целосна поддршка на СЕМАКЕДОНСКИОТ СОБИР кој е закажан за 25 април, по повод годишнината…

Денес се навршуваат 116 години од смртта на Христо Узунов и неговите соборци

На 24-ти април 1905 година Христо со својата чета од Крушево заминал за Кичевско, но во кичевското село Цер четата била опколена од многуброен турски аскер со артилерија. Бидејќи немале…

Вечна ти слава професоре! Твојата борба за Македонија ќе биде продолжена!

На 46 годишна возраст, по кратко боледување и компликации како последица на Ковид-19, вчера во Скопје почина универзитетскиот професор и воен историчар Д-р Александар Стојчев. Професорот Стојчев од 2006 година…

Најголемите битки на Александар Македонски (5) – Битката кај Хидасп

Битката што Александар III Македонски ја водел на бреговите на реката Хидасп (денешна река Џелум) е последна голема фронтална борба. Таа се одиграла во летото 326 година п.н.е. Што се…

Архитектите ќе му помагаат на Министерството за култура во заштитата на културното наследство

Архитектите ќе бидат вклучени во заштитата на недвижното културно наследство во земјава, според меморандумот кој денеска го потпишаа министерката за култура Ирена Стефоска, претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија…

Колумна на Џејсон Мико – Две години „Северномакедонци“

Прашање: Колку долго е потребно да се создаде навика како да му се обраќате на некого или да викате нешто? Студија на Европскиот журнал за општествена психологија од 2009 година покажува дека…

Промоција на поштенска марка посветена на 100 години од раѓањето на Блаже Конески

По повод јубилејот – 100 години од раѓањето на македонскиот великан, Блаже Конески, АД „Пошта на Македонија“ денеска ќе промовира пригодна поштенска марка. На промоцијата, како што е најавено, ќе…

Дали започнува сценариото за федерализација на Македонија?

Протестниот марш како израз на незадоволство од судските пресуди во „Монструм“ пред зградата на Владата се претвори во политички говори дека Македонија не може да остане како унитарна држава, туку…

Во Париз одадена почит на охриѓанецот Анастас Коцарев, заборавениот научник и борец за Македонија

Во француската престолнина Париз, вчера, претставници на македонските заедници од Франција и Швајцарија и претставници на градската власт од Париз ја одбележаа 90-годишнината од смртта и 131 година од раѓањето…