• 24.06.2021 14:41

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Европскиот Парламент предупредува- Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно да се дејствува со цел да се заштитат човековите права…

Десницата во Франција во подем: Партијата на Ле Пен води во првиот круг на регионалните избори

Француска десничарска партија Национален фронт предводена од Марин Ле Пен, води во првиот круг на регионалните избори во регионот на Прованса-Алпи-Азурниот брег околу Марсеј. Според излезната-анкета, Тиери Маријани од Националниот…

Колумна на Љупчо Цветановски – „Малерот Заев“

Подобро 100 црни мачки патот да ти го пресечат отколку еден Црни Заев да навива за тебе. Да, за жал, го видовме и на дело урокливото оче на Зоче, башка,…

Пентагон најави нови 150 милиони долари воена помош за Украина

Пентагон соопшти дека издвоил нов пакет воена помош за Украина, вреден 150 милиони долари. Пакетот вклучува радарска против-артилериска опрема, воена електроника и средства за одбрана од напади со беспилотни летала,…

Унгарската ФИДЕШ бара забрана за промовирање на хомосексуалноста и промена на полот во училиштата

Унгарската владејачка партија Фидеш предложи закон со кој се сака да се забрани ширењето на содржини кои во училиштата меѓу малолетните лица ги промовираат хомосекслуалноста и промената на полот во…

Победа на ЦДУ на покраинските избори во Саксонија-Анхалт

Конзервативците на канцеларката Ангела Меркел извојуваа огромна победа на покраинските избори во источна Германија во неделата, што претставува поттик за Армин Лашет, кој се надева дека ќе ја наследи на…

Партиите на Берлускони и Салвини размислуваат за спојување во десничарски блок

Италијанската конзервативна партија Форца Италија, под водство на поранешниот премиер Силвио Берлускони размислува за спојувае со десничарската Лига на поранешниот вицепремиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини, пишуваат во…

Анализа на Раби Седрак: Неуспехот на турската надворешна политика ја ослабна нејзината позиција во Европа и особено на Балканот

Турската влада ги исцрпи сите алатки на нејзината надворешна политика и ја продлабочи зависноста на земјата од западните сили. Турција не беше во можност да ја искористи глобалната трансформација, која…

Генералниот секретар на НАТО повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, повика на истрага за данско-американскиот шпионски скандал, по извештаите дека данските власти и помогнале на американската Агенција за национална безбедност (НСА) да ги прислушкува…

Европска Комисија: Бугарија, Романија и Хрватска остануваат надвор од Шенген зоната

Европската комисија денеска потврди дека нема засега да дозволи прием на Бугарија, Романија и Хрватска во Шенген зоната поради отпорот на некои земји-членки. Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон на…