• 24.06.2021 17:18

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Шпионски скандал: Членка на ЕУ помагала на САД во прислушување на Германија, Франција…

Шпионски скандал: Членка на ЕУ помагала на САД во прислушување на Германија, Франција…

Данската тајна служба ФЕ била соучесник во скандалот со шпионирање на НСА против германски политичари кој е откриен во заедничката истрага на европски медиуми. Тајната служба на Данска и помогнала…

Дали е на повидок нова Студена војна

Пандемијата на коронавирусот, веројатно неочекувано, ја засили трката во вооружување во светот и во регионот, што не ја изостави и нашата земја.Така, балканскиот сервис на Ал џезеира информира дека Балканот…

Договорена првата средба меѓу Бајден и Путин, ќе се состанат во јуни во Женева

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Русија Владимир Путин, за прв пат ќе се состанат во јуни, а нивната средба ќе биде организирана во Швајцарија, јавуваат американските медиуми. Американски…

Од денеска стартува собирањето потписи за референдум против реформите во образованието

Граѓанската иницијатива поднесе барање до ДИК за распишување референдум за дигиталните учебници. Од денеска до четврток треба да соберат 100 потписи за да се прифати оваа иницијатива. Граѓаните ќе можат да…

Милановиќ со порака до ЕУ и Бугарија: Доста ја шутиравте Македонија, досега плати висока цена

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ ги отфрли критиките од Софија за неговите изјави за бугарската политика кон европската интеграција на Македонија и повторно порача дека нашата земја не требада се „шутира”.…

Собранието не ја прифати иницијативата за референдум од „Учебници и настава мора да има“

Собранието експресно ја одби иницијативата за референдум на родителите од групата “ Учебници и настава мора да има”.  ретседателката на Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците Соња…

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја напушти земјата во рок од седум дена. Како што соопшти…

Заклучоци од самитот Брдо-Бриони: Без став за промена на границите

На 10-ти јубилеен самит во рамките на процесот Брдо-Бриони, кој ги собра лидерите на Западен Балкан и Приштина на Брдо кај Крањ, беа донесени компромисни заклучоци со кои се потврдува…

Нетанјаху со благодарност до земјите кои го поддржале Израел, меѓу нив и Македонија

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху на социјалните мрежи им се заблагодари на владите на голем број земји во светот за, како што наведе, поддршката што ја покажуваат за неговата земја во…

Укината регистрацијата на македонското здружение „Крсте Мисирков“ во грчкото Министерство за култура

Пред три дена македонското движење за промоција на мајчиниот јазик „Крсте Мисирков“ доби регистрација како културна организација од грчкото Министерство за култура. Тоа се случи на 10 мај. Денеска Министерството…