• 24.06.2021 08:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Религија

  • Home
  • Денес е Задушница – спомен за починатите

Денес е Задушница – спомен за починатите

Православните христијани денеска го одбележуваат празникот Задушница, во знак на сеќавање на починатите. Празникот Задушница секогаш паѓа во сабота и е ден кој црквата го одредила за помен и молитва…

Македонските и сесловенски просветители – светите браќа Кирил и Методиј

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. За животот и дејноста на словенските просветители најмногу податоци…

Насилство во Ерусалим: Повеќе судири пред националниот марш

Се случија судири меѓу Палестинците и израелската полиција пред Планината на храмот (џамијата Ал-Акса) во Ерусалим, пред планираниот еврејски национален марш. Повеќе од 200 лица беа повредени, бидејќи Палестинците фрлале…

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА! Денес православните христијани го празнуваат Велигден

Православните христијани со неизмерна  радост го дочекаа големиот христијански празник Велигден. На овој значаен  ден сите христијани  се присетуваат  на христовото жртвување за  спас на човештвото. Нема поголема  радост и восхит…

Денес е Свето Благовештение – Благовец

Празникот Благовештение на Пресвета Богородица е посветен на споменувањето и прославувањето на настанот, опишан во Евангелието според Лука (I, 26-38). Во раното Христијанство овој празник имал различни имиња: Зачнувањето на Христа,…

Христос Воскресна! Денеска е католички Велигден!

Денеска католиците ширум светот и црквите кои се водат по грегоријанскиот календар, го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Исус сам го оживеал своето мртво тело и на…

Од утре почнува Велигденскиот пост

Овој пост е посветен за подготовка и во чест и спомен на Воскресението Христово. Христос воскресна од мртвите и со Неговата смрт смртта ја уништи, а со Него и сите…

Денес е Прочка – простете и побарајте прошка

Денес, православните верници го празнуваат еден од најголемите христијански празници – празникот Прочка или Велики Поклади, меѓу народот познат и како Проштени Поклади. Македонската традиција за Прочка е богата и…

Мартинка или бројаница?

Секоја година, ова време од први март, се среќаваме со истиот проблем – дали да се става и носи мартинка или не. Но, не е проблем самата мартинка, туку односот…

Денеска е големиот празник Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Денеска се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана која што не можеше да…