• 15.04.2021 09:48

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Вести

  • Home
  • САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади, ќе протераат и руски дипломати

САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади, ќе протераат и руски дипломати

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува санкции против повеќе од 10 Руси како одговор на хакерски напади, вклучително и SolarWinds, пренесува Блумберг. Извори за медиумот изјавија дека администрацијата може…

Даниел Митов најверојатно ќе биде номиниран за нов бугарски премиер од партијата ГЕРБ, тврдат бугарски медиуми

ГЕРБ ќе го предложи Даниел Митов за нов премиер, потврдиле партиски извори за софиски „24 часа“. Претходно премиерот Бојко Борисов изјави дека тој нема да биде повторно кандидат за премиер…

Бајден ќе ги повлече американските трупи од Авганистан до 11 септември

Претседателот Џо Бајден одлучил да ги повлече американските трупи од Авганистан најдоцна до 11 септември 2021 година, 20 години откако нападите на Ал Каеда ја предизвикаа најдолгата војна на Америка.…

Лошото менаџирање во одбраната ги уништува капацитетите на АРМ

Пред само неколку месеци, на крајот на декември минатата година, во касарнатата „Илинден“ беше отворено новото заедничко стрелиште на Армијата и на МВР за гаѓање со пиштол и автомат за…

ЕК: Неисполнување на критериумите може да доведе до укинување на безвизниот режим за Македонија

Европската Комисија не го коментира случајот со фалсификуваните пасоши од Македонија, но потсетува дека редовно врши ревизија на критериумите за безвизен режим. Откако се појавија шпекулации во јавноста дека Македонија…

Архитектите ќе му помагаат на Министерството за култура во заштитата на културното наследство

Архитектите ќе бидат вклучени во заштитата на недвижното културно наследство во земјава, според меморандумот кој денеска го потпишаа министерката за култура Ирена Стефоска, претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија…

Пентагон: Американската поддршка за Израел е трајна и непоколеблива

Првиот човек на Пентагон, министерот Лојд Остин, од Тел Авив ја изрази силната американска поддршка за Израел, во период на нагласената политичка нестабилност во земјата и обидите на Вашингтон да…

Конзервативецот Гиљермо Ласо победи на претседателските избори во Еквадор

Конзервативниот банкар Гиљермо Ласо победи во вториот круг од претседателските избори во Еквадор, освојувајќи 52,52 проценти од гласовите, додека левичарскиот кандидат Андрес Арауз доби 47,48 проценти, соопшти ноќеска изборната комисија,…

Русија и официјално им забрани на хомосексуалците брак и посвојување деца

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша уставниот амандман со кој во Русија официјално се забрануваат истополовите бракови. Дефинирањето на бракот како заедница исклучиво на маж и жена е дел од…

Дали Германија може да биде следната земја што ќе ја напушти ЕУ?

Успешниот рефеrендум за Брегзит и напуштањето на Велика Британија на Европската Унија, отвори многу слични прашања во неколку земји членки. Во многу земји како Полска, Унгарија, Италија се отвори ова…