• 21.04.2021 23:50

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Вести

  • Home
  • Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, до крајот на неделава ќе се врати во Вашингтон на консултации со администрацијата на претседателот Џо Бајден. -Амбасадорот Саливан неделава ќе се врати во…

„Бугарска врска“ во шпионскиот скандал меѓу Русија и Чешка

Бугарските медиуми јавуваат дека се појавила „бугарска врска“ во шпионскиот скандал меѓу Чешка и Русија во кој Прага протера 18 руски шпиони за шпионажа. Тоа е поврзано со обид за…

Пукање во амариканската држава Луизијана, тешко ранети пет лица

Пет лица се примени во болница откако биле  тешко ранети при пукање во продавница за алкохол во Шревепорт, во американската сојузна држава Луизијана, соопшти синоќа телевизискиот канал КСЛА, партнерски поврзан…

Британците праќаат бродови во Црно Море, „Мерлин“ и „Кралицата Елизабета“ во состојба на готовност

Бродовите, според весникот, се дел од групата носачи на авиони лоцирани во Средоземно Море. Борците Ф-35 и хеликоптерите „Мерлин“ на носачот на авиони „Кралица Елизабета“ ќе бидат подготвени да „дотрчаат“…

Вечна ти слава професоре! Твојата борба за Македонија ќе биде продолжена!

На 46 годишна возраст, по кратко боледување и компликации како последица на Ковид-19, вчера во Скопје почина универзитетскиот професор и воен историчар Д-р Александар Стојчев. Професорот Стојчев од 2006 година…

Ранет припадник на АРМ за време на вежба на полигинот „Криволак“

Вчера во 13:45 часот во Полициска станица Неготино пријавено е дека околу 13 часот при изведување воени вежби на воениот полигон „Криволак“ припадник на Армијата се здобил со прострелна рана…

Чешка протера 18 руски дипломати под обвинение дека се шпиони

Чешките власти им наредија на 18 руски дипломати да ја напуштат земјата обвинувајќи ги дека се шпиони, откако чешки разузнавачи ги поврзаа руските воени агенти со масовна експлозија на складиштето…

Дваесетгодишна девојка од Берово е починатиот донор на сите органи, ја прегазил несовесен возач и избегал

Верица Белловска од беровско Русиново е 20-годишната почината девојка за која нејзиното семејство се согласи да ги донира органите за повеќе пациенти кои имаат потреба од тоа, откако претходно на…

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Владата и опозициските партии на Албанците постигнаа договор за законот за државјанство. Детали ќе се соопштат откако предлогот ќе се стави на хартија, со точни правни формулации. На законското решение…

Одлагањето на дебатата за Западен Балкан во ЕУ е само поради форматот

Висок дипломатски извор во ЕУ денеска на брифинг со новинарите во Брисел увери дека одлуката да се одложи дебатата за западниот Балкан на претстојниот Совет за надворешни работи е исклучиво…