• 03.08.2021 20:46

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Скандал со прислушување во Бугарија, прислушувани стотици граѓани

Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Бојко Рашков, обелоденува дека стотици граѓани биле прислушувани од страна на специјалното обвинителство, кое добивало дозвола за прислушување од Специјалниот суд. Ова откритие кое…

Прва доза Астра Зенека, втора Фајзер

Врз основа на резултатите од оваа и неколку други студии, Германскиот постојан комитет за вакцинација препорача луѓето кои ја примиле првата доза на вакцина АстраЗенека да се вакцинираат со втора…

Бајден најави завршување на американската воена мисија во Ирак

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа пред посетата на Белата куќа на ирачкиот премиер Мустафа ал-Казими, објави дека ќе има нова фаза во американското воено присуство во Ирак и најави дека…

Повеќе од 250 лица осудени за педофилија меѓу извидници во Велика Британија и Ирска

Повеќе од 250 лица во Велика Британија и Ирска се осудени за злосторства за сексуална злоупотреба на деца, кои ги сториле додека биле на позиции на водачи на извидници или…

„Организатори на 27 април”: За Обвинителство казните се ниски, за одбраната пресудата е нејасна

Изречените казни за обвинетите во случајот „Организатори на 27 април” според обвинителката Гордана Смаќоска, се многу ниски. Во изјава за медиуми таа посочи дека е изненадена од ниските казни бидејќи…

Годишнина од смртта на големиот Методија Андонов-Ченто

На денешен ден, 24 јули во 1957 година од влошено здравје поради психо-физичката тортура претрпена од 9-годишната тешка робија, во родниот Прилеп почина Методија Андонов-Ченто. Методија Андонов – Ченто потекнува…

САД, ЕУ и НАТО загрижени од растот на насилствата и талибанската офанзива во Авганистан

Соединетите држави, Европската унија и НАТО се загружени од зголемувањето на насилството и напредувањето на борците на радикалното исламистичко движење Талибан во Авганистан и го повикуваат движењето да ја запрат…

Стејт Департментот за Македонија: Корупција во судството, се чепкаат само ситни риби, правда нема – се гонат политички неподобните

Во изветшајот на Стејт Департментот за „Извештај за климата за инвестиции во 2021 година: Северна Македонија“ се нагласува дека има корупција и дека се чепкаат само ситни риби. Потоа дека нема правда…

Нацев: Пробиштип има тивок убиец

Додека едни политички аналфабети со години наназад се претставуваат за „зелени“ (а зелени се, ама без наводници), други помпезно се ребрендираат во зелени, а актуелната власт упорно тврди дека нивните…

СЗО ги повика сите земји да работат на истражување на Ковид-19

Светската здравствена организација ги повика сите земји да работат заедно за да го испитаат потеклото на коронавирусот, еден ден откако Кина ги отфрли плановите за дополнителни лабораториски проверки на нејзина…