• 22.04.2021 00:52

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Најчитани

Барди, Ристевски и Велкоски не отпатуваа за Грузија

Поради позитивни тестови на коронавирус, Крсте Велкоски и Кире Ристевски нема да бидат дел од македонската фудбалска репрезентација која утре ќе го игра баражот за пласман на Европското првенство. За…

На сите припадници на Баталјонот за почести им го честитаме 11 Ноември, Денот на единицата

Баталјонот за почести е формиран врз темелите на Првата гардиска бригада по осамостојувањето на Република Македонија на 26.03.1992 година во касарната „Илинден“. Со уредба на Претседателот на Република Македонија, како…

ФОТО+ВИДЕО: Пронајдена голема количина оружје и муниција во кичевско, приведени две лица

На 10.11.2020 полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал…

Зошто ни е потребна силна Армија?

Професорот Александар Нацев, во пост на својата фејсбук страна појаснува зошто ни е потребна силна армија. „Една од главните обврски на секоја Влада е да ги заштити или одбрани своите…

Милијарди евра помош за членките на ЕУ

Европската комисија исплати вкупно 17 милијарди евра на Италија, Шпанија и Полска како прва рата од финансиската поддршка за земјите-членки во рамките на инструментот  СИГУР. Како дел од денешното работење,…

Елмас: Ова е голем меч, ќе го одиграме и за себе, и за тимот, и за целата држава

Во пресрет на натпреварот против Грузија за пласман на Европското првенство, македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас најави голема борб за остварување на најдобриот резултат во историјата на нашиот фудбал. – Не…

Адеми неизвесен за дуелот со Грузија

Македонскиот фудбалски репрезентативец Аријан Адеми поради повреда многу веројатно ќе го пропушти натпреварот против Грузија на 12 ноември во Тбилиси за пласман на Европското првенство. Аријан Адеми заработи повреди во…

Во Белгија веќе се произведува вакцина против Ковид-19

Белгија е едно од двете места каде што веќе се произведува вакцината на фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бајонтех“ против Ковид-19. Покрај Антверпен, каде се наоѓа европското седиште на компанијата „Фајзер“, вакцината се произведува и во државата…

Франција започнува војна со радикалниот ислам

Франција во моментов е дом на околу 6 милиони муслимани. Ова е многу помлада популација од христијанското. Муслиманската младина чувствува вознемирувачки афинитет кон радикалниот ислам и не се двоумат да…

ТАЖНА ВЕСТ: Почина македонската поетеса Марија Станкова

По долго и тешко боледување вчера, на 8 ноември 2020 година, почина македонската поетеса Марија Станкова. Станкова е родена на 11 март 1942 година во Вељуса, Струмичко. Член е на…