• 16.05.2021 18:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Најчитани

Кина ќе претстави предлози за промовирање на “Шангајскиот дух”, како и продлабочување на соработката на претстојниот самит на ШОЦ

На претстојниот самит на Шангајската организација за соработка (ШОЦ), Кина ќе претстави нови предлози за унапредување на “Духот на Шангај”, консолидирање на солидарноста и заемната доверба во ШЦО, како и…

Макрон повика на повторно враќање на Шенген-зоната

Францускиот претседател Емануел Макрон во четвртокот изјави дека Франција ќе го удвои полициското и военото присуство на нејзините граници и ќе го поддржи „враќањето“ на Шенгенскиот договор за спроведување на…

Австриската полиција пронајде поврзаност помеѓу напаѓачот од Виена и ИСИЛ

Австриската полиција, по неодамнешниот напад во Виена, ја отплеткува исламистичката мрежа и до сега уапсила 14 лица блиски со младиот терорист. По стравичниот терористички напад во Виена во кој дваесет…

Клучните предизвици во областа на сајбер безбедноста

* Сајбер-безбедноста мора да биде вградена во секој производ и систем. * За да се постигне ова, потребно е да се исполнат четири предизвици. * Со нивно надминување, можеме да…

Доналд Трамп ја доби првата правна битка во Пенсилванија

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја постигна првата правна битка во Пенсилванија каде што апелацискиот суд нареди на набљудувачите на анкетите да им се дозволи присуство и набљудување на шест…

(ВИДЕО) СКАНДАЛ: Десетици камиони полни со гласачки материјал се истураат на депонија!!

На социјалната мрежа FACEBOOK се појави видео на кое се гледа како десетици камиони полни со гласачки материјали се истураат на депонија. Според првичните информации гласачките ливчиња биле во корист…

Вооружен воен дрон ќе биде воведен во арсеналот на Велика Британија

Освен што ќе биде вооружен, овој дрон со помош на вештачка интелигенција ќе ги открива целите и ќе може да лета во затворени простори. Дронот е дизајниран и ќе се…

Армијата излегува на улица

Шефот на државата и Врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски,  врз основа на член 18 , став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и…

Aктите на терор – тест за националната безбедност на Франција

Деновиве сме сведоци на уште еден чин на терор извршен врз цивилното население во Европа. Франција уште еднаш се соочува со грдото лице на тероризмот, кое секој нареден пат сее…

Македонија пред влез на ЕП 2021?!

Македонија ќе се соочи со Грузија, на 12 ноември, каде што ќе се бори за пласман на ЕП 2021. Грузија веќе го објави списокот на повика играчи а на него…