• 28.07.2021 18:22

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Бајден

  • Home
  • По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

Рускиот амбасадор во Вашингтон, кој беше вратен во неговата земја на консултации во март, денеска отпатува во САД, во согласност со неодамнешниот договор меѓу рускиот и американскиот претседател  Владимир Путин…

Администрацијата на Бајден планира укинување на санкциите против Меѓународниот кривичен суд

Американските власти ја разгледуваат можноста за укинување на санкциите против Меѓународниот кривичен суд (МКС), наметнати од претходната администрација, јави синоќа Форин полиси.  Извори за изданието укажуваат дека официјално соопштение за…

Северна Кореја истрела две ракети со краток досег, како прв тест за администрацијата на Бајден

Северна Кореја во текот на викендот истрела две ракети со краток достег, соопштија американските власти, пренесува телевизијата Еј-Би-Си Њуз. Ракетните проби претходно не биле најавени. Овие викенд ракетни тестови се…

Бразил не ја признава победата на Бајден

Зад сцената, странските дипломати открија дека гестот на администрацијата на Трамп, дури и откако дозна дека ги загубил своите домашни избори, го покажа обемот на радикализмот на Белата куќа на…