• 21.04.2021 20:48

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

македонија

  • Home
  • Бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на 4.556 лица

Бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на 4.556 лица

Во изминатото деноноќие во Македонија како последица од коронавирус починаа 47 лица, а вкупниот број на починати од почетокот на пандемијата де сега се искачи на 4.556 лица. Во изминатото…

Репортери без граници: Новинарството е блокирано во 130 земји, Македонија на 90-то место

Новинарството е целосно или делумно блокирано во 73 проценти од државите, односно во 130 од 180 земји во светот, покажуваат податоците во годишниот извештај на Репортери без граници (РСФ) за…

Македонците во Германија и светот отфрлаат забрана на употребата на името Македонија и придавката македонски!

Централниот совет на Македонците од Берлин, во името на Македонската заедница во Германија, упатува жестоки реакции по повод веста, дека министерот за правда ја забранува употребата на името Македонија и…

СМК: Бугарскиот јазик во Македонија е странски јазик, приватно секој може да го изучува, но тоа не е државна обврска!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за несериозен и неразумен го оценува предлогот на штипскиот градоначалник Сашко Николов, на приемот за бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов: Бугарскиот јазик факултативно да се учи во…

Македонија на чекор до пласман на Европското првенство – Вечерва историски натпревар против Грузија

Македонската фудбалска репрезентација се наоѓа на еден чекор до пласман на Европското првенство. Избраниците на селекторот Игор Ангеловски вечер во Тбилиси од 18 часот се среќаваат со домашната грузиска селекција…

Пандев: Натпреварот со Грузија е најважниот во мојата дваесетгодишна кариера

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, претстојниот бараж натпревар против Грузија го оквалификува како најважен во неговата кариера. – Дуелот со Грузија е најважниот во мојата дваесетгодишна кариера. Се…

Барди, Ристевски и Велкоски не отпатуваа за Грузија

Поради позитивни тестови на коронавирус, Крсте Велкоски и Кире Ристевски нема да бидат дел од македонската фудбалска репрезентација која утре ќе го игра баражот за пласман на Европското првенство. За…

Адеми неизвесен за дуелот со Грузија

Македонскиот фудбалски репрезентативец Аријан Адеми поради повреда многу веројатно ќе го пропушти натпреварот против Грузија на 12 ноември во Тбилиси за пласман на Европското првенство. Аријан Адеми заработи повреди во…

Ангеловски: Среќни сме што сме во финале, но не планираме да застанеме таму

Македонската фудбалска репрезентација денес ги започнува подготовките за натпреварот против Грузија. Селекторот Игор Ангеловски е оптимист пред баражот за Европското првенство. -Знаеме против кого играме, знаеме за што играме. Треба…

Бугарија ја блокираше Македонија на патот кон ЕУ -Заев: Ја имаме првата непријателска порака и блокада од Бугарија за преговарачката рамка

Ја имаме првата непријателска порака и блокада од Бугарија за преговарачката рамка на денешниот амбасадорски состаник во Брисел, соопшти премиерот Зоран Заев, објави Канал 5. Премиерот Заев одговарајќи на новинарско…