• 25.07.2021 04:09

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

НАТО

  • Home
  • Поради недисциплина и алкохолизираност, вратени 2 припадници од НАТО мисијата на АРМ во Косово

Поради недисциплина и алкохолизираност, вратени 2 припадници од НАТО мисијата на АРМ во Косово

Во текот на вчерашниот ден, во Македонија биле вратени 2 припадници на АРМ кои покажале непрофесионализам и ја нарушиле дисциплината во базата на КФОР. Ова е уште еден показател дека…

Столтенберг: Кина не е наш непријател, но загрижени сме што многу инвестира во воена опрема

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Северноатлантскиот сојуз не ја смета Кина за непријател, но дека е загрижен за големите вложувања на Пекинг во воена опрема. – Северноатлантската…

Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Комитетот за буџет на германскиот парламент во четвртокот одобри договор од 5,4 милијарди евра (6,35 милијарди долари) за купување 38 авиони „Еурофајтер“ од „Ербас“ за воздухопловните сили на земјата Договорот…