• 21.04.2021 21:04

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Русија

  • Home
  • Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, до крајот на неделава ќе се врати во Вашингтон на консултации со администрацијата на претседателот Џо Бајден. -Амбасадорот Саливан неделава ќе се врати во…

ЕУ планира нови санкции кон Русија, Москва најавува соодветен одговор

Министрите за надворешни работи на Европска Унија ќе дебатираат за нови рестриктивни мерки кон Русија, откако беше изречена нова пресуда за рускиот опозиционер Алексеј Навални. Неименувани дипломати најавија дека најверојатно…

Русија ќе и помогне на Ерменија доколку конфликтот со Азербејџан се прошири надвор од Нагорно Карабах

Русија би била подготвена да ја пружи „целата неопходна помош“ за договор со партнерот Ерменија, ако конфликтот Нагорно-Карабах се прошири на ерменска територија, објави руското Министерство за надворешни работи во…