• 24.07.2021 18:50

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

сад

  • Home
  • Амбасада на САД во БиХ: Неприфатливо негирање на геноцидот и глорифицирање на воени злосторници

Амбасада на САД во БиХ: Неприфатливо негирање на геноцидот и глорифицирање на воени злосторници

Негирањето на геноцидот и глорифицирањето на воените злосторници се неприфатливи и ја поткопуваат заемната доверба неопходна за напредокот на БиХ на патот кон ЕУ, соопшти денеска американската амбасада во БиХ.…

Париз најавува можно преразгледување на односите меѓу САД и ЕУ

Промените во политиката на Европа и САД создаваат услови за преиспитување на меѓусебните односи на нова основа. Ова го изјави францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан во заедничкото…

Најмалку четворица загинати и 159 исчезнати при уривањето на висококатницата во Флорида

Бројот на загинати по уривањето на висококатницата во Флорида се искачи на четири лица, а спасувачите сè уште трагаат по повеќе од сто лица кои се водат како исчезнати.Повеќе од…

По договорот меѓу Бајден и Путин, рускиот амбасадор се враќа во САД

Рускиот амбасадор во Вашингтон, кој беше вратен во неговата земја на консултации во март, денеска отпатува во САД, во согласност со неодамнешниот договор меѓу рускиот и американскиот претседател  Владимир Путин…

Трамп повторно ќе се кандидира за претседател на САД?

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп нагласи дека ќе се кандидира за претседател на САД во 2024 година, пишува Индепендент. Според весникот, изјавата на поранешниот шеф на државата е одговор на…

Американскиот амбасадор во Москва повикан да се врати во САД на консултации

Американскиот амбасадор во Русија, Џон Саливан, до крајот на неделава ќе се врати во Вашингтон на консултации со администрацијата на претседателот Џо Бајден. -Амбасадорот Саливан неделава ќе се врати во…

САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади, ќе протераат и руски дипломати

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува санкции против повеќе од 10 Руси како одговор на хакерски напади, вклучително и SolarWinds, пренесува Блумберг. Извори за медиумот изјавија дека администрацијата може…

Кеј Колс Џејмс – Претседателка на Фондацијата Херитиџ, најголемиот конзервативен тинк-тенк во Америка

Како поддршка за деновите против насилството врз жените, за овој ден Ви ја претставувам Кеј Колс Џејмс. Голема републиканка и конзервативка од Соединетите држави и претседателка на Фондацијата Херитиџ. Таа…