• 17.04.2021 09:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

санкции

  • Home
  • САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади, ќе протераат и руски дипломати

САД ќе воведат санкции за Русија поради хакерски напади, ќе протераат и руски дипломати

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден подготвува санкции против повеќе од 10 Руси како одговор на хакерски напади, вклучително и SolarWinds, пренесува Блумберг. Извори за медиумот изјавија дека администрацијата може…

ЕУ планира нови санкции кон Русија, Москва најавува соодветен одговор

Министрите за надворешни работи на Европска Унија ќе дебатираат за нови рестриктивни мерки кон Русија, откако беше изречена нова пресуда за рускиот опозиционер Алексеј Навални. Неименувани дипломати најавија дека најверојатно…