• 10.07.2024 04:54

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: May 2022

  • Home
  • Од среда: Зејтинот за 7, лебот за 2, табла јајца и килограм ориз за 5 денари

Од среда: Зејтинот за 7, лебот за 2, табла јајца и килограм ориз за 5 денари

Иако опозицијата бараше мерките да траат до крајот на годината, во среда завршува рокот на дел од антикризните мерки по што се очекува дополнително поскапување на основните прехранбени производи. Според…

СКАНДАЛ: Универзитетски менаџмент земал пари од студентски фонд

Во Македонија на повеќе универзитети при запишувањето, таков е случајот и со Битолскиот универзитет Свети Климент Охридски, примените кандидати меѓу другите документи поднесуваат: индекс и студентска легитимација, пријавни листови, три…

Блумберг: ЕУ треба да предложи одложување на клучната забрана за увоз на руска нафта за да се постигне договор

Европската унија треба да предложи одложување на ограничувањата за увозот на руска нафта од клучниот нафтовод во обид да ги задоволи унгарските приговори и да постигне договор за блокираниот пакет…

ССМ се заканува со штрајк откако власта не предвиде пари за линеарно зголемување на платите

Сојузот на синдикати на Македонија не ја исклучува можноста за генерален штрајк доколку не се исполни нивното барање за линеарно зголемување на платите за 2.806 денари и не остварат средба…

МПЦ – ОА доби благослов од СПЦ за автокефалност

„Соборот на нашата црква благословува, одобрува, прифаќа и признава автокефалност“ рече поглаварот на СПЦ, Порфириј. Христијанските верници со голема радост ја дочекаа веста за признавањето на автокефалниот статус на МПЦ-ОА…

Утре се празнува Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Денот на сесловенските просветители и учители или Денот на светите солунски браќа Кирил и Методиј е државен македонски празник кој се празнува на 24 мај. Празникот е во чест на…

Илиевски: На УКЛО-Битола му е потребен нов ректор, но не со кандидати за ректори кои немаат капацитет

Пред некоја седмица заврши објавениот јавен оглас за избор на ректор на Универзитетот „Свети Климент Охридски“-Битола (УКЛО), согласно Законот за високо образование (ЗВО) за време од три (3) години, односно…

Горивото поскапува, РКЕ ги одреди новите цени на горивата

РКЕ ги одреди новите цени на горивата во нашата земја, а според најновата одлука, бензините ќе поскапат, додека цената на дизелот ќе се намали Регулаторната комисија за енергетика на Македонија…

(ФОТО) ЦБИ ја оддржа Годишната Конвенција на 21ви Мај, по повод пет годишнина од основањето

По повод пет години од основањето на Центарот за безбедносни истражувања -ЦБИ, минатиот викенд го одбележа значајниот јубилеј со организација на Годишна конвенција. На конвенцијата беа присутни претставници од државните…

Професор Нацев денеска во „Филибастер” на Радио Лидер 107.4

Денеска професорот Александар Нацев од 15.10 ќе гостува во живо во емисијата „Филибастер” со Предраг на Радио Лидер. Професорот Нацев ќе зборува за: колку е загрозена безбедноста, полициските и воените…