• 27.05.2024 04:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Политика

  • Home
  • Николоски: Во Македонија нема да има нити беља, нити конфликт, туку редовно одење во затвор

Николоски: Во Македонија нема да има нити беља, нити конфликт, туку редовно одење во затвор

-Али Ахмети одржа митинг на скопскиот плоштад Македонија, пред споменикот на Александар Македонски, на тој начин сакајќи да покаже кој е газда во Македонија. Митингот на Ахмети само го демонстрираше…

Николоски: Дали Пендаровски бил посетен од странски стратегист и подготвувач на изборни кампањи и анкети?

„Кога анкетите не им се допаѓаат на властодршците ги менуваат анкетарите, а не состојбите на терен. Така што веројатно сега од СДС ќе бараат анкетни куќи кои што нели нив…

Сите просветни работници ќе земаат плата според колективен договор – категоричен Бумбароски

„Несомнено еден наставник мора и треба да одржи час без да има учебник пред него, но недостатокот на учебници е проблем за учениците и е проблем за родителите. Ние на…

Владата на СДСМ и ДУИ нѐ турна во фискална провалија-Димитриеска Кочоска

,,Владата на СДСМ и ДУИ не турна во фискална провалија. Сите валкани работи од владеењето на СДСМ/ДУИ ги исфрли објавата на Бруто домашниот производ за 2023 година од страна на…

Спротивна на законите е владината одлука за поништување на пет наредби кои ги донесов-Тошковски

За скандалозна и спротивна на законите, министерот за внатрешни работи Панче Тошковски ја смета одлуката на Владата за поништување на пет негови наредби. -Имено, една од петте поништени наредби се…

Силјановска со двојно поголема предност пред Пендаровски во изборните единици 1 и 5 – разликата помеѓу нив се зголемува во споредба со минатиот месец јануари

Анкетата на ИПИС објавена во емисијата Објектив на МРТ ги презентираше и резултатите и од рејтингот на кандидатите за претседател на Република Македонија. На оваа анкета спроведена во февруари во…

ИЗБОРИ 2024: Од денес, проверете дали Ве има во Избирачкиот список

Јавниот повик за проверка на податоците во Избирачкиот список за избор на претседател на 24 април и за избор на пратеници во Собранието на 8 мај започнува денеска и ќе…

Андоновски: Незаконски вработувања во училиште во општина Чашка

На гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, Дополнителниот заменик на министерот за информатичко општество и администрација, Стефан Андоновски истакна дека Владата воспоставила систем во кој се вработува…

Тошковски: Две и пол години ги лажеа граѓаните дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Aко треба да ме судат граѓаните – нека ме судат, моја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите и да има турканици. Две и пол години граѓаните беа лажени, повторно…

ИЗБОРИ 2024: Фаворитите тактизираат со имињата!!!

На престојните претседатески избори, дел од партиите излегоа со имиња на своите кандидати. Засега се сигурни кандидатурите на Арабен Таравари и професорката Билјана Ванковска. Свои кандидати најавуваат и ДУИ и…