• 09.07.2024 12:42

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Економија

  • Home
  • Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

На валутните пазари во средата во претпладневното тргување вредноста на американскиот долар во однос на кошничката на валути благо порасна. На валутните пазари во средата во претпладневното тргување вредноста на…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.4950 денари, а на американскиот долар 54.8035 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.8483 денари, а на швајцарскиот…

Царинска управа: Што може да носите при влез и излез од државата?

Царинска управа на својата фејсбук страна излезе со подолг список како потсетување што можат граѓаните да носат со себе при влез и излез, а да не мораат да платат царина…

Дизелот поскапува за два денара

За два денара поскапува ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ, а малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, Мазутот М-1 НС и Мазутот М-1 НС не се…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.4980 денари, а на американскиот долар 54.9973 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.8854 денари, а на швајцарскиот…

ОЕЦД: Вештачката интелигенција ќе го промени глобалниот пазар на труд

Најбогатите земји во светот мора да се подготват за последиците од широката употреба на вештачката интелигенција која ќе ги промени работните места, повика Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).…

Во мај годинава издадени 317 одобренија за градење

Во мај годинава се издадени 317 одобренија за градење, што е за 1,9 проценти помалку во однос на истиот месец од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Според…

Германија го усвои новиот закон за странски работници

Новиот закон што го олеснува имигрирањето во Германија заради работа може да стапи на сила откако државниот дом на сојузниот парламент, Бундесрат, ја одобри регулативата донесена од Бундестагот минатиот месец.…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6337 денари, а на американскиот долар 55.9543 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.9906 денари, а на швајцарскиот…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6782 денари, а на американскиот долар 58.2639 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 69.8824 денари, а на швајцарскиот…