• 20.06.2024 22:45

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Религија

  • Home
  • Православните верници го слават Велигден, Христос воскресе! – Вистина воскресе!

Православните верници го слават Велигден, Христос воскресе! – Вистина воскресе!

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше…

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден

Верниците на Римокатоличката црква денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово –Велигден. Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде…

Сариса ви го честита Богојавление – Водици – Бог се јави!

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна…

Сариса ви посакува честит Божиќ, Христос се роди! – Вистина се роди!

Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет.Според обичаите за Божиќ се станува рано, пред сонцето, а важна личност во прославата има и оној кој прв…

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски патронот на македонската православна црква и творец на Охридската книжевна школа

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Именден празнуваат: Климент, Климе, Климентина……

МИТРОВДЕН: Св. великомаченик Димитриј е заштитник на Солун, кој многу пати го спасил овој град од големи неволји

Овој славен и чудотворен светител се роди во градот Солун, од благородни и благочестиви родители. Измолен од Бога од бездетни родители, Димитриј беше син единец, заради што беше воспитан и…

Денеска е Крстовден

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја…

Бигорски манастир соборно го слави својот моќен Застапник, Свети Јован Претеча и Крстител

Со песни и торжество, со благодарности и славословија, Бигорски манастир го слави богопрославениот патрон, својот заштитник, закрилник и небесен застапник, светиот славен и чесен пророк, Претеча и Крстител Господов, Јован.…

Православните верници го празнуваат Успение на Пресвета Богородица

Православните верници денеска го празнуваат големиот празник Успение на пресвета Богородица.. Со свечени литургии во многу храмови и молитви, бројни верници и граѓани ги посетуваат црквите и манастирите.. Меѓу дванаесетте…

Денес се празнува голем празник, Преображение господово

Нашата Света Црква, сеќавајќи се на сите настани од земниот живот на Господ Исус Христос, и овој пат пред нас изнесува еден чудесен по својата длабока смисла празник – празникот…