• 16.04.2024 13:08

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: June 2022

  • Home
  • Јовчески: Безбедносната состојба во Прилеп не е на задоволително ниво

Јовчески: Безбедносната состојба во Прилеп не е на задоволително ниво

Интегрален текст: „Повод и причина за денешната моја изјава е да го осудам чинот од вчерашниот инцидент што се случи во раните утрински часови. Вчера на директорот на ЈКП –…

Рубљата најјака во последните седум години

Руската рубља зајакна во однос на доларот, достигнувајќи го највисокото ниво во последните седум години од близу 50 рубљи за долар, првпат од мај 2015 година. Оваа година рубљата стана…

Градинарството е важно за детскиот физички, емоционален и социјален развој

Наставник Гоце Бумбароски: Живееме во ера во која животот на децата е сведен на постојано седење и слаба физичка активност, ера кога драматично се зголемува телесната тежина кај децата. Училишните…

ЈАВНИОТ ДОЛГ ГОДИНАВА ЌЕ НАДМИНЕ 65 ОТСТО, проекциите во стратегијата предвидуваат негово намалување во 2027 година

Вкупниот јавен долг годинава ќе надмине 65 проценти, покажуваат проекциите направени во Стратегијата за управување со јавниот долг на Македонија за 2023 – 2025 (со изгледи до 2027 година) доставена…

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното производство, кои се закануваат дополнително да ја заострат понудата на пазарот. Членовите на нафтената алијанса…

Во организација на ЦБИ се одржа семинарот P-SEC3

Во организација на Центарот за безбедносни истражувања – ЦБИ на 18ти јуни се одржа семинарот P-SEC3, во кој беше опфатена обука на учесниците во делот на ракување со пиштол, а…

Сметките струја повисоки и за 50 отсто: Утре одлука за тарифите за струјата

Регулаторната комисија за енергетика утре ќе ги објави новите тарифни блокови за потрошувачката на електрична енергија, дознава Алсат. Според извори од регулаторна, од првично најавените нивоа на промени, зголемени ќе…

РКЕ: Поевтинуваат бензините и дизелот

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ поевтинуваат за еден денар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на Екстра…

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично зголемување на струјата

Од наредниот месец, граѓаните ги очекува нов ценовен шок со најавеното драстично покачување на електричната енергија. Новите сметки за електрична енергија ќе бидат повисоки за над 20%. Со зголемувањето на…

Романија дели бесплатни таблети калиум јодид за граѓаните во случај на нуклеарна несреќа

Таблетите калиум јодид ќе бидат дистрибуирани неделава за граѓаните во Романија, јавија романски медиуми. Шеесет и пет милиграми калиум јодид ќе треба да се земе при случај на нуклеарна несреќа,…