• 22.05.2024 22:46

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: September 2022

  • Home
  • Менкиноски: Ја добивме битката за „Македонија“, но сè уште не и војната – не се откажуваме, одиме натаму!

Менкиноски: Ја добивме битката за „Македонија“, но сè уште не и војната – не се откажуваме, одиме натаму!

Решението на Министерството за правда со кое се забранува употребата на терминот „Македонија“ при регистрација на правни субјекти се поништува со вчерашната пресуда на Управниот суд. Ваквата судска одлука претставува…

СЗО: На повидок е крајот на пандемијата

Светот никогаш не бил во подобра позиција да стави крај на пандемијата на Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус и ги повика земјите…

Објавен конкурс за прием на 200 професионални војници

Министерството за одбрана денеска го објави Јавниот оглас за прием на 200 професионални војници на служба во Армијата. Рокот за пријавување на кандидатите е 15 дена, вклучувајќи го и денот…

Уставен суд ќе расправа за „работа во недела“, ССМ бара отфрлање на иницијативата на Стопанската комора

Уставниот суд денеска ќе одржи седница на која ќе расправа за претходно поднесената иницијатива од страна на Стопанската комора на Македонија во која е оспорен Законот за изменување и дополнување…

Скандалозното однесување на директорот на ДБКИ, Стојан Славевски, продолжува

Пратеникот и член на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Драган Ковачки, во свој статус го прозива директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации (ДБКИ), Стојан Славески, да одговори дали наместо…

РКЕ: Од полноќ бензините и дизелот поевтинуваат за 1 денар

Состанокот заврши, РКЕ реши бензините и дизелот да поевтини за 1 денар од вечерва по полноќ. Ова се новите цени на нафтените деривати, кои ќе почнат да важат од вечерва…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска е 61.4950 денари, а на американскиот долар 61.1951 денари. Средниот курс на британската фунта е 70.7978 денари, а на швајцарскиот…

Комисијата за прашања на изборите и именувањата утре продолжува со расправа за предлозите за уставни судии

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска расправаше за предлогот јавниот обвинител Љубомир Јовески да биде уставен судија, а во претпладневниот дел од седницата, членовите на собраниската Комисија…

Оризопроизводителите од кочанскиот и штипскиот регион на протест: Едвај се преживува!

Земјоделците од кочанскиот и штипскиот регион кои произведуваат ориз, денеска го блокираа магистралниот патен правец Кочани – Штип протестирајќи против ниските откупни цени на арпата и високите трошоци за производство.…

Ковачки: Очекуваме власта да не изнаоѓа начини да го саботира референдумското изјаснување

Драган Ковачки, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во своето гостување во вестите на Сител зборуваше за Иницијативата која ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе во Собранието за да се одржи Референдум…