• 11.07.2024 21:59

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: September 2022

  • Home
  • „ФЕНИ ИНДУСТРИ“ ги гаси печките и ги прати вработените на принуден одмор

„ФЕНИ ИНДУСТРИ“ ги гаси печките и ги прати вработените на принуден одмор

Еуроникел Индустри е најголем поединечен потрошувач на електрична енергија во државата, каде струјата има најголем удел во производниот трошок. Имајќи предвид дека цената на електричната енергија започна вртоглаво да расте…

Барања на здруженија на пациенти: Да се прошири позитивната листа на лекови, не е сменета 15 години

За да не се случува недостиг на лекови за посебни и ретки болести потребно е да се ревидира и прошири позитивна листа на лековите која не е сменета веќе деценија…

ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од Славјанка Петровска: „Се вработуваат војници преку партиски штаб“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара оставка од министерката за одбрана, Славјанка Петровска, откога на официјалната фејсбук-страница на СДСМ Арачиново осамна објава – сите што се пријавиле на огласот на Министерството за одбрана…

Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Македонија

На церемонија во Стејт департментот, Ангела Агелер положи заклетва како нова амбасадорка на САД во Република Македонија, објави на фејсбук Американската амбасада во Скопје. – Амбасадорката Агелер е дипломат од…

Денеска е Крстовден

На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на Голгота, и второ, враќањето на Чесниот Крст од Персија во Ерусалим. Обиколувајќи ја…

Десницата победи на изборите во Италија, Џорџа Мелони ќе ја предводи идната италијанска влада

Џорџа Мелони, лидерката на десничарската партија „Браќа на Италија“ која според прелиминарните податоци води на изборите во Италија, најави дека ќе ја предводи следната италијанска влада, обидувајќи се да ја…

Македонскиот јазик вклучен во француски проект на ИНАЛКО посветен на сказните на Шарл Перо

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски проект посветен на сказните на Шарл Перо, којшто се спроведува од страна на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО) во Париз,…

ОН: Речиси еден милион луѓе гладуваат во сиромашните држави

Речиси еден милион луѓе во Авганистан, Етиопија, Јужен Судан, Сомалија и Јемен гладуваат или, во отсуство на надворешна помош, ќе се соочат со глад оваа година бидејќи се влошува глобалната…

(ФОТО) НАСА: Охридско и Преспанско – Пар антички езера

Инструментот на НАСА Imager-2 (OLI-2) на Landsat 9 направи снимка на двете наши најголеми езера – Охридското и Преспанското, на кои доминира природната боја. Во текстот објавен на сајтот на…

МД „Илинден”- Тирана достави барање за формирање две македонски општини, Голо Брдо и Гора

Македонското друштво „Илинден”-Тирана достави барање до претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола, со кое од име на Македонците се бара формирање две општини Голо Брдо и Гора. Ова поради фактот…