• 11.07.2024 22:14

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: January 2022

  • Home
  • ЕУ ги заострува правилата за контрола на дозволите за огнено оружје

ЕУ ги заострува правилата за контрола на дозволите за огнено оружје

Денеска во ЕУ стапуваат на сила новите правила за поседување на огнено оружје и размена на податоци меѓу земјите членки.Властите во земјите членки од денеска ќе мораат систематски да разменуваат…

Финска ќе ги укине сите мерки против Ковид-19 во рок од еден месец

Финска од утре ќе почне да ги олеснува ограничувањата воведени поради коронавирусот, а сите мерки ќе бидат укинати во рок од еден месец, изјави денеска премиерката Сана Марин. Граничните контроли…

МНТ бележи 77 години постоење

Македонскиот народен театар денеска одбележува 77 години од неговото основање. Театарот е основан на 31 јануари 1945 година, со одлука на Президиумот на АСНОМ (со решението бр. 581/45). Прв директор…

МСУ стана членка на единствената глобална мрежа експерти од музејската дејност

Музејот на современата уметност – Скопје стана дел од Меѓународната комисија на музеи и колекции на модерна уметност – ЦИМАМ (CIMAM), во која членуваат директори и куратори од светски познати…

Денеска д-р Александар Нацев оствари средба со командантот на мисијата КФОР

Денеска во Приштина универзитетскиот професор д-р Александар Нацев оствари средба со командантот на мисијата КФОР, генерал мајор Ференц Кајари, на средбата се разговарало за придонесот кој АРМ го дава кон…

Комеморативна академија за холокаустот и фашистичката окупација кога 98 отсто од Евреите од Македонија се однесени во гасни комори

Како што информираат организаторите, тема на комеморативната академија е „Сагата за преживеаните од холокаустот – Тие ја предизвикаа смртта, го засадија животот“, која годинава е посветена на еврејките и девојките…

Велешко кале

Велешка тврдина – Велешко кале e тврдина која лежи 2 кмн јужно од градот Велес, во речниот теснец на устието на Тополка во Вардар. Кале претставува издолжено плато, горе сосем…

Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

Секоја година Global Firepower објавува годишен извештај и ранг листа на 140 национални вооружени сили. Индексот за Global Firepower ги рангира модерните армии на 140 земји. Global Firepower користи над…

Цената на нафтата порасна заедно со зголемувањето на тензиите во Источна Европа

Меѓународните референтни цени на суровата нафта „брент“ се зголемија за 0,91 отсто на 86,21 долари за барел. Американската референтна вредност, позната како ВТИ (West Texas Intermediate-WTI), беше на 83,92 долари…

Горивата поскапуваат по два денара за литар

Цената на горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на…