• 13.04.2024 18:29

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: November 2022

  • Home
  • Регистриран Центар за македонски јазик како невладина организација: Во Грција ќе се изучува македонски јазик

Регистриран Центар за македонски јазик како невладина организација: Во Грција ќе се изучува македонски јазик

Центарот за македонски јазик во Грција со задоволство објавува дека официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во Грција. Барањето за регистрација на организацијата беше…

Владите на земјите членки на Унијата не постигнаа договор за ограничување на цената на руската нафта

Владите на членките на Европската унија вчера не успеаја да се договорат за ограничување на цената на руската сирова нафта, бидејќи Полска инсистираше на границата да биде пониска од онаа…

2022 година ќе има речиси двојно послаб раст, а 2023 ќе биде уште полоша

Ограничена од високите каматни стапки, острата инфлација и руската војна против Украина, се очекува светската економија да постигне само скромен раст оваа година, а уште помалку во текот на 2023…

Мојсова-Чепишевска: Афирмацијата и развојот на македонистиката во странство треба да е државен приоритет

„Афирмацијата и развојот на македонистиката во странство треба да е државен приоритет, истакна директорка на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” во…

Судот на Велика Британија пресуди дека Шкотска не може да одржи нов референдум за независност

Врховниот суд на Велика Британија, која по Брегзит излзе од ЕУ, пресдуди дека шкотската влада не може да одржи втор референдум за независност без одобрение на британскиот парламент, пренесува Ројтерс.…

ССМ ги притиска пратениците да изгласаат повисоки плати за административците

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) до координаторите на пратеничките групи достави отворено писмо со предлог барање сите пратеници едногласно да предложат и изгласаат подобрување на работничкиот стандард. -Очекуваме, сите…

Синдикат на УПОЗ: Правото на регрес за годишен одмор за 2020 година ќе се остварува преку тужби

Незаинтересираноста на Владата да ги почитува правата од Колективниот договор за државната управа, локалната самоуправа и правосудните органи, Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (Синдикат…

САД: Републиканците го освоија Претставничкиот дом

Една недела по конгресните избори во САД, Републиканците ги обезбедија потребните 218 седишта за мнозинство во Претставничкиот дом, со што можат да блокираат проекти на претседателот Џо Бајден. Демократите на…

Видодо: Г-20 мора да биде двигател на економското закрепнување

Самитот на лидерите на Групата 20 (Г-20) беше отворен денеска на островот Бали со барање на Индонезија, која е домаќин на самитот, за единство и конкретна акција, со што би…

Студентите денес на протест

Реакциите на студентите уследија откако беа предложени законски измени со кои се предвидуваа нови критериуми за аплицирање за студентски оброци. Според планот, студентите кои добиваат стипендија, апсолвентите и студентите чии…