• 13.04.2024 18:31

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: December 2022

  • Home
  • Претседателот на МАНУ со изјава: Првиот човек на државата работи против македонизмот

Претседателот на МАНУ со изјава: Првиот човек на државата работи против македонизмот

Историјата од осамостојувањето на Македонија нѐ учи дека не е важно кој во моментот владее, поголем дел од оние што се наоѓаат во рововите ќе останат таму, можеби ќе сменат…

На денешен ден во скопскиот театар во 1938 г. првпат на македонски е изведена драмата „Парите се отепувачка“ од Ристо Крле

На 27 декември 1938 година во Скопје, кое тогаш било под српска окупација, како и останатиот дел од територијата на денешна Македонија, на македонски говор првпат била изведена драмата „Парите…

Македонците во Србија бараат отварање Kатедра за македонски јазик и Лекторат во Белград

Македонија и Србија имаат најдобри можни „братски” меѓусебни односи на сите полиња. Србија го признава македонското малцинство, неговиот идентитет, АСНОМ, македонското име, македонскиот јазик и култура. Во Србија живеат над…

НАСА: Заврши мисијата „Ин-сајт“ на Марс

По два неуспешни обиди за воспоставување врска оваа недела, американската вселенска агенција НАСА официјално „го пензионираше“ приземјувачот „Ин-сајт“, со што ја заврши оваа мисија на Марс. Приземјувачот последен пат бил…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6053 денари, а на американскиот долар 57.9215 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 70.2856 денари, а на швајцарскиот…

Малите и микро бизниси против даночни реформи: Удрете по сивата економија, не удирајте по тие што плаќаат давачки

Малите и микро бизниси на мета на владата. За околу 50.000 фирми, меѓу кои фризерници, бутици, семкарници, занаетчии, итн., од 2023 година ќе нема повеќе можност за ослободување од плаќање…

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале

Американците кои ќе ја ловеа корупцијата во Македонија – си заминале Тимот за санкции од Вашингтон кој беше во Македонија со цел поагресивно да истражува корупција кај поранешни, но и…

Божиновиќ: Во Хрватска годинава евидентирани десет проценти повеќе кибер напади

Во првите 11 месеци од годинава се забележани 10 отсто повеќе кибер напади во споредба со истиот период лани, изјави денеска хрватскиот министер за внатрешни работи и вицепремиер Давор Божиновиќ…

Одложена посетата на Ескобар и Шоле по Нова Година

Од Амбасадата на САД во Скопје потврдуваат дека добиле известување дека американскиот тим кој требаше в среда да допатува во Скопје, ја одложува посетата за по Нова Година. Советникот во…

БЕКТЕШИ: Точно е дека ДДВ-то на струјата ќе го зголемиме на 10 отсто, целта на Владата со таа мерка е справување со енергетската криза

Товарот од енергетската криза нема да биде на грбот на граѓаните и до крајот на грејната сезона ќе биде обезбедено 24 часа снабдување со електрична енергија, а во градот Скопје…