• 22.06.2024 11:42

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: January 2023

  • Home
  • Продолжуваат плановите за снабдување на Украина со западни тенкови

Продолжуваат плановите за снабдување на Украина со западни тенкови

Германската влада денеска официјално ја потврди испораката на 14 тенкови „Леопард” во Украина и издавањето дозвола за испорака на тенкови на други земји, соопштено е во Берлин. „Германија ќе испорача…

Нацев: Единствена константа во меѓународните односи е сопствениот стратешки интерес

Во своето гостување на утринската емисија на Радио Лидер, универзитетскиот професор Александар Нацев се осврна на потребата од водење конзистентни политики кога се во прашање националните стратешки интереси и заштитата…

Нацев: Потребни се конзистентни политики за заштита на националните стратешки интереси

Во своето гостување на утринската емисија на Радио Лидер, универзитетскиот професор Александар Нацев се осврна на потребата од водење конзистентни политики кога се во прашање националните стратешки интереси и заштитата…

Проф. Нацев утре гостин во Радио Лидер 107,4

Следете го утрешното гостувањето на проф. Александар Нацев во утринската емисија на Радио Лидер. Гостувањето може да го следите на радио фрекфенцијата 107.4 MHz или на линкот.

Сариса ви го честита Богојавление – Водици – Бог се јави!

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна…

Средба на архиепископот г.г. Стефан со американската амбасадорка Агелер

Поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан денеска во Архиепископската резиденција ја прими новата американска амбасадорка во земјава Анџела Агелер, придружувана од претставници од Одделот за политички прашања…

Хрватска го укинува роамингот со Македонија, Србија и Босна и Херцеговина

Годинава треба да стапи во сила договор за роаминг, благодарение на кој телекомуникациските услуги во странство би можеле да ги плаќаме по исти цени како кај нас, на поширок простор…

Ердоган: За да влезат во НАТО, Шведска и Финска мора да ни депортираат 130 терористи

Двете земји лани поднесоа апликација за членство, кое досега го одобрија сите земји членки на НАТО, освен Турција и Унгарија. Турција рече дека особено Шведска мора прво да заземе појасен…

Сариса ви посакува честит Божиќ, Христос се роди! – Вистина се роди!

Божиќ, празник за раѓањето на Исус Христос, најрадосното случување во христијанскиот свет.Според обичаите за Божиќ се станува рано, пред сонцето, а важна личност во прославата има и оној кој прв…

Ниту по шестиот круг гласање не е избран претседател на Претставничкиот дом во САД

Американските републиканци не успеаја втор ден по ред да го изберат својот лидер Кевин Мекарти за претседател на Претставничкиот дом или да смислат нова стратегија за ставање крај на политичкиот…