• 21.02.2024 06:10

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Во Грција за седум месеци уапсени 386 криумчари на мигранти

Во Грција за седум месеци уапсени 386 криумчари на мигранти

Во првите седум месеци од годинава на грчко- турската копнена и морска граница биле уапсени вкупно 386 криумчари на нелегални мигранти и вкупно 7.484 странски државјани за нелегален влез во…

Анализа на професор Нацев за ВЕЧЕР за учеството на македонски државјани на боиштата во Украина

Македонското МНР нема информации за евентуално учество на македонски државјани во војната во Украина, по објавата на руското Министерство за одбрана дека меѓу странските платеници што се борат на украинска…

Германската влада ќе плати дополнителна отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972

Германската влада денеска соопшти дека ќе плати дополнителна отштета на семејствата на 11 израелски спортисти кои беа убиени од палестинската терористичка група „Црн септември“ за време на Летните олимписки игри…

Телефонски разговор Бајден-Си, прв од март- од кога и се зголемија тензиите во односите

Претседателите на САД и Кина Џо Бајден и Си Џинпинг го одржаа петтиот телефонски разговор во улога на лидери во четвртокот, откако денеска разговараа повеќе од два часа. Белата куќа…

Чулев: По 25 години во служба на татковината, веќе не сум дел од безбедносниот систем

Тоа што за сите нас е патриотизам за оваа предавничка власт е екстремизам и радикализам. Хибридниот режим предводен од СДСМ со сета сила ја уништува државата, удира по професионалците, се…

Како да знаете дали некој ви го прислушкува телефонот: Експерти откриваат сигурносни знаци дека некој ве следи!

Сигурно барем еднаш во животот сте помислиле дека некој ви го следи телефонот. Технологијата измина долг пат, но затоа следењето и прислушувањето никогаш не било полесно, особено на мобилен телефон.…

Прилеп ли е? Бронкс ли е? Синоќа во Прилеп гореше уште еден автомобил. 4-ти по ред овој месец

После автомобилот на директорот на ЈКП “Koмуналец”, автомобилот на вработен во локалната самоуправа и автомобилот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Петар Ристески, синоќа во Прилеп настрада уште еден автомобил. Како што…

Нацев: МВР потфрли во справувањето со вооружените лица кај Мавровка

Универзитетскиот професор Александар Нацев со свој коментар дава опис на настаните кои се случија вчера кај плоштадот „Скендербег“, и ги детектира слабостите во постапувањето на МВР. Реакцијата Ви ја пренесуваме…

Израел ќе учествува на воени вежби во Мароко

Израелското Министерство за одбрана соопшти дека учеството на вежбата „Африкански лав 2022“ во Мароко е „дополнителен чекор во зајакнувањето на безбедносните односи меѓу земјите“. Израелски воени набљудувачи ќе учествуваат на…

НАТО ќе прави база во Драч, потврди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека Албанија упатила повик до НАТО да учествува во финансирање на воена поморска база во Драч. Рама на прес-конференција соопшти дека на самитот на НАТО…