• 30.05.2024 05:13

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: July 2022

  • Home
  • (ФОТО) На денешен ден – 31 јули

(ФОТО) На денешен ден – 31 јули

Битни настани кои се случиле на денешен ден 31 јули. Настани: 904 Солун бил освоен и уништен од Арапите. Околу 20.000, претежно млади, биле одведени во ропство 1498 Кристифор Колумбо,…

На ГП Табановце за влез во државата се чека околу еден час, на ГП Богородица се чека околу еден час за излез.

Времето на чекање за влез во државата на граничниот премин „Табановце“ е околу еден час, на граничниот премин „Богородица“ за излез, исто така, се чека околу еден час, а на…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денес?

Според средниот курс на Народната Банка на Република Македонија еврото денеска чини 61.4950 денари, курсот на британската фунта е 73.0865 денари, а швајцарскиот франк 63.1106. Додека пак средниот курс на…

На Табановце за влез во Македонија се чека 40 минути, на Богородица за излез до 30 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничниот премин Табановце времето на чекање…

„РУДАР РОК ФЕСТ 2022“ Пробиштип – објавен е датумот и групите кои ќе настапат

По неколку години пауза, повторно ќе се одржи култниот Рудар Рок Фест во Пробиштип. Овој фестивал, кој за првпат се оддржа 1997ма година, е еден од најпрепознатливите музички фестивали во…

НАЦЕВ: Илинден го дочекуваме во една крајна општествена исполитизираност и нагласен антагонизам

Во своја изјава за весникот „Вечер“, професорот Александар Нацев дава свој осврт на моменталната состојба во Македонија во очи на големиот празник Илинден. Прочитајте ја целата негова изјава подолу: „Овој…

РКЕ објави: Еве колку поскапува парното од август

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски денеска соопшти за колку проценти поскапува цената на топлинската енергија. Новата цена почнува да важи од 1 август, односно од понеделник. За…

Американската амбасадорка Брнз во посета на Битола

Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, денес имаше средба со американската амбасадорка во Македонија, Кејт Мари Брнз, која истакна дека се радува што е во Битола, град со прекрасна архитектура…

Словенечката Влада привремено го намали ДДВ-то на некои енергенси

Цените на некои енергенси за потрошувачите во Словенија од 1 септември годинава ќе бидат пониски бидејќи Владата ја намали стапката на ДДВ за нив од општата стапка од 22 на…

Германската влада ќе плати дополнителна отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972

Германската влада денеска соопшти дека ќе плати дополнителна отштета на семејствата на 11 израелски спортисти кои беа убиени од палестинската терористичка група „Црн септември“ за време на Летните олимписки игри…