• 19.07.2024 13:38

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: October 2022

  • Home
  • Отворен македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

Отворен македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград

На денешното отворање на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, организаторите потсетија дека Бугарија е 15 пати осудувана од Европскиот суд за човекови права во Стразбур за забраната за…

САД испраќаат нови нуклеарни бомби во базите во Европа

Соединетите Американски Држави ќе почнат да испраќаат нови бомби Б61-12 во Европа овој декември, откако ја забрзаа програмата за обновување на нуклеарните бомби складирани во базите на европските сојузници, пренесува…

Во недела стрелките на часовникот одат еден час наназад, нема продолжување на летното сметање на времето

И покрај размислувањата за продолжување на летното сметање на времето, сепак Владата соопшти дека ќе дојде до поместување на стрелките од часовникот ноќта меѓу 29 и 30 октомври, пренесува Курир.…

Риши Сунак ќе биде нов премиер на Велика Британија

Риши Сунак ќе биде новиот премиер на Велика Британија откако неговата противкандидатка Пени Мордонт ја повлече својата кандидатура. Сунак е трет британски премиер за помалку од два месеци, по оставките…

Македонија го одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Денеска Македонија го одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба. Празникот се празнува по повод основањето на Македонската револуционерна организација во Солун. Имено на 23 октомври 1893 година…

Предупредувачки протест во Пошта: Исплата на плати до вторник или протест пред Влада, егзистенцијата на 2.200 семејства доведена во прашање

Двети синдикални организации на Македонска пошта денеска повторно одржаа предупредувачки протест за време на паузата. Бараат да им биде исплатена септемвриската плата, да не се доцни во иднина со исплатата…

Ќе се намалува цената на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Мобилните оператори од Европската Унија и од Западен Балкан денеска се сретнаа со претставници на Советот за регионална соработка и на Европската комисија на разговори за планираното намалување на цените…

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот, ССМ бара кривични за Арсовска и в.д директорот на ЈСП

Арсовска и ЈСП најавија кривични пријави за организаторите на штрајкот Штрајкувачите од ЈСП треба кривично да одговараат, велат и од Кабинетот на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и од раководството…

Автобусите почнуваат да сообраќаат, вработените во ЈСП ќе добијат плата утре

Постигнат е договор за платите на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие и автобусите на ЈСП веќе ќе почнат да сообраќаат, потврди за МИА претседателот на синдикатот на ЈСП Миќо Стојановски.…

СЛОВЕНЕЧКАТА ЕВРОПРАТЕНИЧКАТА ЈОВЕВА ВО СТРАЗБУР: Да престанат лажните и празни ветувања од ЕУ за земјите од Западен Балкан

вропратеничката Ирена Јовева, претставник на Република Словенија во Европскиот парламент (Движење Свобода-Ренесанса), на денешната седница на Европскиот парламент во Стразбур на тема „Односите ЕУ-Западен Балкан во светло на новата пакет…