• 21.02.2024 06:51

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

САД испраќаат нови нуклеарни бомби во базите во Европа

Соединетите Американски Држави ќе почнат да испраќаат нови бомби Б61-12 во Европа овој декември, откако ја забрзаа програмата за обновување на нуклеарните бомби складирани во базите на европските сојузници, пренесува Политико.

Истиот портал наведува дека на состанокот зад затворени врати во Брисел овој месец, американските претставници ги информирале европските НАТО сојузници за претстојното пристигнување на бомбите.

Инаку, програмата вклучува планирано обновување на заедничкиот нуклеарен арсенал на НАТО во Европа, а тоа е околу стотина бомби Б61 распоредени на шест аеродроми во пет земји-членки на НАТО.

Бомбите се поставени во специјални бункери во базите Клајн Брогел во Белгија, Бухел во Германија, Авиано и Геди во Италија, Волкел во Холандија и Инџирлик во Турција.

Податоци за тоа колку точно бомби има во која од базите се чуваат во најстрога тајност, пренесува Политико.

Крај на работниот век на бомбите

Во моментов, европските бази содржат бомби Б61-4, кои почнаа да се произведуваат во 1979 година и се приближуваат до крајот на работниот век.

Станува збор за бомби со променлива разорна моќ, кои можат да се постават на моќност на експлозија од 0,3, 1,5, 10 или 45 килотони.

Бомбите се напојуваат со гравитација, без никаков погон и можат да се носат со стратешки бомбардери Б-2А и мултифункционални ловци и ловци-бомбардери како што се F-15E, F-16C/D и Panavia Tornado, а може да се користат и од Стелт ловци Ф-35 и идни стелт бомбардери Б-21.

За најновите верзии, B61 Mod 12, се вели дека се значително попрецизни од нивните претходници и можат да погодат цел на 30 метри, а дизајнерите тврдат дека би распрснале значително помалку радиоактивни честички од нивните претходници, пишува Politico, а Jutarnji list. извештаи.

Политичките аналитичари во Европа беа изненадени од најавата за одложување на датумот за обновување, со оглед на тоа што целиот континент моментално е во состојба на засилена тензија поради можна ескалација на војната во Украина до нуклеарно ниво.

Том Колина, аналитичар во непрофитната организација за разоружување Plowshares Fund, изјави за Политико дека верува дека ова е порака првенствено упатена до сојузниците во НАТО.

– Постарите бомби Б61 се веќе таму. Русите го знаат тоа. Тие работат добро. Новите ќе бидат понови, но навистина не е толку голема разликата. Но, тоа може да биде начин да се смират сојузниците во време кога тие се чувствуваат загрозени од Русија – рече Колина.

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер изјави дека реставрацијата на складираните нуклеарни бомби во Европа не е поврзана со настаните во Украина и дека не може да се зборува за негово забрзување.

– Модернизацијата на американските Б61 е во тек со години и плановите за замена на постарите оружја со надградени верзии на Б61-12 се дел од долго планираниот и закажан напор за модернизација – додаде генерал Рајдер.

Ветувањето на Бајден

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден овој месец се откажа од едно од своите предизборни ветувања поврзани со нуклеарното оружје.

Во 2020 година, Бајден вети дека ќе ја промени американската нуклеарна политика со тоа што јасно стави до знаење дека единствената цел на американското оружје е да ги одврати другите земји од нуклеарен напад врз САД или нивните сојузници.

Сепак, на состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел овој месец, американскиот државен секретар Лојд Остин ги информираше сојузниците дека новиот стратешки документ за нуклеарната положба на Вашингтон сепак ќе содржи таканаречена пресметана нејасност, што значи дека САД нема јавно да се дистанцира себе од можна употреба на нивното оружје за други цели, пишува Politico.