• 13.04.2024 16:13

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Економија

  • Home
  • Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон БРИКС

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон БРИКС

Алжир поднесе официјално барање за приклучување кон блокот БРИКС, кој во моментов го сочинуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканската Република, потврдила во понеделникот Лејла Заруки, специјален претставник за меѓународна…

Српскиот динар од овој месец на курсната листа на Народна банка

Советот на Народната банка донесе Одлука за начинот на формирање и објавување на средните курсеви на Народната банка, во која најзначајно е вклучувањето на српскиот динар на курсната листа на…

Ќе се намалува цената на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Мобилните оператори од Европската Унија и од Западен Балкан денеска се сретнаа со претставници на Советот за регионална соработка и на Европската комисија на разговори за планираното намалување на цените…

Светска Банка: Македонија пред совршена економска бура

Македонија пред совршена економска бура. Стопанството го демне ризик од стагфлација, односно намалување на производството при зголемување на цените – наведува Светската Банка во најновиот извештај. Во него е намалена…

Бизнисот има една алтернатива – или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите!

Ова е критичен момент, па брзината на реакцијата е пресуден фактор за зачувување на макроекономската и на буџетската стабилност на државата. Комората не регистрира ниту една земја во регионот и…

ОН: Речиси еден милион луѓе гладуваат во сиромашните држави

Речиси еден милион луѓе во Авганистан, Етиопија, Јужен Судан, Сомалија и Јемен гладуваат или, во отсуство на надворешна помош, ќе се соочат со глад оваа година бидејќи се влошува глобалната…

РКЕ: Од полноќ бензините и дизелот поевтинуваат за 1 денар

Состанокот заврши, РКЕ реши бензините и дизелот да поевтини за 1 денар од вечерва по полноќ. Ова се новите цени на нафтените деривати, кои ќе почнат да важат од вечерва…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска е 61.4950 денари, а на американскиот долар 61.1951 денари. Средниот курс на британската фунта е 70.7978 денари, а на швајцарскиот…

Оризопроизводителите од кочанскиот и штипскиот регион на протест: Едвај се преживува!

Земјоделците од кочанскиот и штипскиот регион кои произведуваат ориз, денеска го блокираа магистралниот патен правец Кочани – Штип протестирајќи против ниските откупни цени на арпата и високите трошоци за производство.…

Автопатот од Скопје до Блаце ќе чини 18 милиони евра по километар

Автопатот што ќе се гради од Скопје до близина на граничниот премин Блаце ќе чини 186,7 милиони евра за изградба на делница од 10 километри. Ова е наведено во јавниот…