• 15.07.2024 08:17

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Безбедност

  • Home
  • Русија планира да отвори поморска база во Судан

Русија планира да отвори поморска база во Судан

Русија планира да изгради поморска база на брегот на Црвеното море во Судан, за да може полесно да ја опремува и снабдува својата флота. Ова стои во нацрт договорот помеѓу…

Синдикатот на полицијата во Македонија се жали на лошите услови за работа на полицајците

Состојбата во дел од граничната полиција е алармантна и крајно сериозна, особено во издвоените објекти на МВР, како што е примерот со ПС за ГН Танушевци – РЦ за ГР…

Вируси, шпионски софтвер и малициозен софтвер: која е разликата?

Најдобриот антивирусен софтвер нè штити од многу повеќе видови малициозен софтвер отколку само од вируси. Еве што треба да знаете за spyware, trojan, ransomware и многу други закани што мора…

Сирија ги враќа бегалците дома!

Денес започна Меѓународната конференција за враќање на сириските бегалци организирана во Дамаск и Москва. На настанот ќе присуствуваат главно арапски и азиски земји и без присуство на Европската унија (ЕУ),…

Австриската влада усвои пакет мерки за борба против тероризмот

Австриската влада усвои пакет мерки за борба против тероризмот, кој е насочен кон борба против тероризмот, односно луѓето кои претставуваат закана за општеството и земјата, како и против политичкиот ислам,…

На сите припадници на Баталјонот за почести им го честитаме 11 Ноември, Денот на единицата

Баталјонот за почести е формиран врз темелите на Првата гардиска бригада по осамостојувањето на Република Македонија на 26.03.1992 година во касарната „Илинден“. Со уредба на Претседателот на Република Македонија, како…

Зошто ни е потребна силна Армија?

Професорот Александар Нацев, во пост на својата фејсбук страна појаснува зошто ни е потребна силна армија. „Една од главните обврски на секоја Влада е да ги заштити или одбрани своите…

Франција започнува војна со радикалниот ислам

Франција во моментов е дом на околу 6 милиони муслимани. Ова е многу помлада популација од христијанското. Муслиманската младина чувствува вознемирувачки афинитет кон радикалниот ислам и не се двоумат да…

Индија и Филипините за зајакнување на соработката во одбраната, размена на информации за борба против тероризмот

Индија и Филипините во петокот се согласија да го зајакнат билатералниот ангажман во одбраната и поморската соработка, особено во обуката и набавката на воена опрема и да го засилат споделувањето…

Германија одобри 5,4 милијарди евра za купување на 38 авиони „Еурофајтер“

Комитетот за буџет на германскиот парламент во четвртокот одобри договор од 5,4 милијарди евра (6,35 милијарди долари) за купување 38 авиони „Еурофајтер“ од „Ербас“ за воздухопловните сили на земјата Договорот…