• 22.06.2024 11:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Британскиот амбасадор: Корупцијата во Македонија расте и го поткопува владеењето на правото

Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека корупцијата во Македонија се влошува на секое поле, а нема подобрување во ниту еден сегмент. Корупцијата во Македонија го поткопува владеењето на правото, таа создава голема недоверба во судството и ги ослабува институциите во државата. Приоритет е да се справиме со оваа ситуација, напиша на својот Твитер профил британскиот амасадор во Република Македонија, Метју Лосон.

Ваквата опомена за корупција во земјава е втора, откако пред неколку дена јасно и директно, обвини новата амбасадорка на САД во земјава, Анџела Агелер, за која може да се каже дека за прв пат се добиени волку директни обвинувања од странски дипломати.

Агелер најави дека во земајва е пристигнат и тим од Вашингтон кој ќе гони поранешни и актуелни носители на функции кои направиле криминал, а ваквата реакција на САД доаѓа откако излегоа податоците дека судството во Македонија има едноцифрен процент на доверба, а тие како држава вложиле многу труд и пари за тоа да не биде така.

Курир