• 25.06.2024 08:32

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

протести

  • Home
  • Оризопроизводителите од кочанскиот и штипскиот регион на протест: Едвај се преживува!

Оризопроизводителите од кочанскиот и штипскиот регион на протест: Едвај се преживува!

Земјоделците од кочанскиот и штипскиот регион кои произведуваат ориз, денеска го блокираа магистралниот патен правец Кочани – Штип протестирајќи против ниските откупни цени на арпата и високите трошоци за производство.…

Протест пред Владата на 25 февруари поради сметките за струја на компаниите

Стопанската комора за енергетика и компаниите, на 25 февруари, ќе излезат на протест пред Владата, каде што ќе ги повторат своите барања и решенија за состојбата со енергетската криза. Од…

Камионџиите во Канада го блокираа најзафатениот граничен премин со САД

Канадските законодавци изразија загриженост за економските последици од протестот на камионџиите, кои привремено го блокираа најзафатениот граничен премин меѓу САД и Канада поради нивниот револт околу ковид рестрикциите. Блокадата на…

Илјадници во Париз на протест против абортусот

Илјадници противници на абортусот во поворка минаа во неделата низ француската престолнина Париз за да протестираат против нацрт-законот со кој се продолжува законскиот рок за прекин на бременоста и ги…

Демонстрации во Париз против новиот закон за безбедност

Повеќе илјади лица протестираа денеска во Париз против донесувањето на новиот закон за безбедност со кој снимањето или фотографирањето на припадници на полицијата ќе се третира како кривично дело. Побориците…

Армијата излегува на улица

Шефот на државата и Врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски, врз основа на член 18 , став 1, точка 5 и член 28, од Законот за одбрана, како и…