• 13.04.2024 17:30

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Македонија

  • Home
  • Шведска на пат да стане првата држава на непушачи, Македонија лидер во Европа

Шведска на пат да стане првата држава на непушачи, Македонија лидер во Европа

Шведска е на пат да стане првата земја на непушачи. Со околу пет проценти од луѓето кои пушат цигари секој ден, Шведска е на пат да стане првата држава ма…

19 години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски

На денешен ден пред 19 години во несреќа на владиниот авион што се случи кај Ротимље во Босна и Херцеговина загина претседателот на Македонија Борис Трајковски. Во авионот со кој…

ГОДИНАВА СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 116 ГОДИНИ ОД БИТКАТА „НА НОЖОТ“

Битка на Ножот — најголемата и најкрвавата битка водена од Четничкиот институт на Македонската револуционерна организација во периодот по Илинденското востание. Битката се одиграла на 14 јули 1907 година на…

151 година од раѓањето на Гоце Делчев – апостолот и срцето на Македонија

Големиот македонски револуционер Гоце Делчев е роден на денешен ден, 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола. Неговите родители биле добро ситуирани и едно од…

Одложена посетата на Ескобар и Шоле по Нова Година

Од Амбасадата на САД во Скопје потврдуваат дека добиле известување дека американскиот тим кој требаше в среда да допатува во Скопје, ја одложува посетата за по Нова Година. Советникот во…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.6910 денари, а на американскиот долар 58.4250 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.7755 денари, а на швајцарскиот…

Заменик помошникот државен секретар на САД Габриел Ескобар во понеделник доаѓа во Скопје

Заменик помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во понеделник доаѓа во Скопје во посета на Македонија, објави Телма. Дали со себе ќе ја…

Британскиот амбасадор: Корупцијата во Македонија расте и го поткопува владеењето на правото

Неодамнешните вознемирувачки извештаи сугерираат дека корупцијата во Македонија се влошува на секое поле, а нема подобрување во ниту еден сегмент. Корупцијата во Македонија го поткопува владеењето на правото, таа создава…

Стапката на невработеност во третиот квартал изнесува 14,3 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2022 година, активното население во Република Македонија изнесува 808 328 лица, од кои вработени се 693 062, а 115…

Гир: Македонија или ќе се справува со корупцијата, или таа ќе се вкоренува повеќе

Оваа земја е на крстопат – мора да избере дали ќе се движи напред, одлучно да се справува со корупцијата или ќе дозволи шемите на корупција да се вкоренуваат уште…