• 22.06.2024 11:31

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

франција

  • Home
  • Макрон старо-нов претседател на Франција, пораз на Јанша на изборите во Словенија

Макрон старо-нов претседател на Франција, пораз на Јанша на изборите во Словенија

Новиот француски претседател е Емануел Макрон на кој Французите денеска му доверија нов петгодишен мандат освојувајќи 58 отсто од гласовите, покажуваат излезните анкети. Сепак тој е далеку од 66,10 отсто…

(ФОТО) Ле Пен гласаше на изборите: Граѓаните ја пречекале со цвеќиња

Кандидатката на десницата Марин Ле Пен денеска гласаше на претседателските избори во Франција. Насмеана, Ле Пен полека тргнала кон избирачкото место, попат се ракувала и правела селфи со луѓето кои…

Во Франција денеска се одржуваат претседателски избори

Во Франција утрово почна гласањето за вториот круг од претседателските избори. На изборите се одлучува дали актуелниот претседател Емануел Макрон ќе ја задржи функцијата во Елисејската палата или ќе биде…

Илјадници во Париз на протест против абортусот

Илјадници противници на абортусот во поворка минаа во неделата низ француската престолнина Париз за да протестираат против нацрт-законот со кој се продолжува законскиот рок за прекин на бременоста и ги…

Макрон: 15 милијарди евра за безбедноста во наредните пет години

Емануел Макрон, иако се’ уште не е кандидиран за претседателските избори, вчера отвори суштинска тема од претседателската кампања, која често ја поставува десницата: безбедноста. Безбедноста беше тема на неговата посета…

Франција го презема претседавањето со Европската Унија

Денеска Франција го презема кормилото на Европската Унија денеска за следните шест месеци, иако проширувањето на ЕУ останува табу тема за западноевропската јавност, за Македонија и Албанија познавачите не исклучуваат…

Десничарот Земур влегува во претседателската трка против Макрон и Ле Пен

Францускиот писател Ерик Земур кој се приклонува кон екстремната десница денеска најави дека ќе се кандидира на претседателските избори закажани за пролетта 2022 година. Земур на 5 декември ќе одржи…

Франција сака да биде шампион за родова еднаквост

Меѓународниот ден на жената на 8 март е силен потсетник за тоа како родовата дискриминација и родовото насилство е поразителна реалност за жените и девојчињата ширум Франција. Само во изминатата…

Франција започнува војна со радикалниот ислам

Франција во моментов е дом на околу 6 милиони муслимани. Ова е многу помлада популација од христијанското. Муслиманската младина чувствува вознемирувачки афинитет кон радикалниот ислам и не се двоумат да…

Aктите на терор – тест за националната безбедност на Франција

Деновиве сме сведоци на уште еден чин на терор извршен врз цивилното население во Европа. Франција уште еднаш се соочува со грдото лице на тероризмот, кое секој нареден пат сее…