• 18.07.2024 16:02

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Month: July 2023

  • Home
  • Мишчевиќ: Србија би можела да ги исполни критериумите за членство во ЕУ до 2025 година

Мишчевиќ: Србија би можела да ги исполни критериумите за членство во ЕУ до 2025 година

Министерката за евроинтеграции Тања Мишќевиќ изјави дека Србија би можела да ги исполни критериумите за членство во Европската унија до 2025 година, пренесува Радио Лидер. „Тоа значи дека најголемиот број…

Вархеи утре на неформален состанок со лидерите на земјите од Западен Балкан

Утре во Тирана ќе биде одржан неформален состанок на лидерите на земјите од Западен Балкан. Средбата доаѓа во пресрет на Самитот на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи на 16…

ИТНО: Потребни се нулта позитив крвни единици за 5 годишно дете

Итно се потребни нулта позитив крвни единици (тромбоцити) за петгодишно детенце коешто боледува од леукемија. -Ве молиме сите кои можете да дарувате, да одите во Трансфузиологија во Клиничкиот центар во…

Британскиот министер за одбрана објави дека се повлекува од политиката

Британскиот министер за одбрана Бен Вoлас соопшти дека се повлекува од политиката и нема да се кандидира за пратеник на следните општи избори во Велика Британија, како и дека ќе…

Курсна листа на НБ: Колку чини еврото денеска?

Според курсната листа на НБ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.4950 денари, а на американскиот долар 54.8035 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 71.8483 денари, а на швајцарскиот…

(ВИДЕО)Нацев: Македонија е безбедна од надворешни закани, проблем се корупцијата и организираниот криминал

Професорот Александар Нацев во своето гостување во утринската емисија на Радио Лидер ги коментираше случувањата и заклучоците од самитот на НАТО на Вилнус, а се осврна и на домашната политичка…

Што значи Шведска за НАТО – а што НАТО за Шведска?

Откако Турција се откажа од блокадата, се чини дека влезот на Шведска во НАТО е завршена работа. Што очекува западната воена алијанса од тоа членство? А што Шведска? Шведска, како…

Роверот Perseverance пронајде докази за органска материја на Марс

Роверот Perseverance, кој беше испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, пронајде докази за органски соединенија на Црвената планета. Роверот пронашол докази во кратерот Језеро, но не треба да…

Царинска управа: Што може да носите при влез и излез од државата?

Царинска управа на својата фејсбук страна излезе со подолг список како потсетување што можат граѓаните да носат со себе при влез и излез, а да не мораат да платат царина…

Дизелот поскапува за два денара

За два денара поскапува ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од ноќеска на полноќ, а малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, Мазутот М-1 НС и Мазутот М-1 НС не се…