• 25.06.2024 09:43

САРИСА

Прв македонски конзервативен портал

Најчитани

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес

Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.…

Силјановска со двојно поголема предност пред Пендаровски во изборните единици 1 и 5 – разликата помеѓу нив се зголемува во споредба со минатиот месец јануари

Анкетата на ИПИС објавена во емисијата Објектив на МРТ ги презентираше и резултатите и од рејтингот на кандидатите за претседател на Република Македонија. На оваа анкета спроведена во февруари во…

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

На валутните пазари во средата во претпладневното тргување вредноста на американскиот долар во однос на кошничката на валути благо порасна. На валутните пазари во средата во претпладневното тргување вредноста на…

ИЗБОРИ 2024: Од денес, проверете дали Ве има во Избирачкиот список

Јавниот повик за проверка на податоците во Избирачкиот список за избор на претседател на 24 април и за избор на пратеници во Собранието на 8 мај започнува денеска и ќе…

Андоновски: Незаконски вработувања во училиште во општина Чашка

На гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, Дополнителниот заменик на министерот за информатичко општество и администрација, Стефан Андоновски истакна дека Владата воспоставила систем во кој се вработува…

Тошковски: Две и пол години ги лажеа граѓаните дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Aко треба да ме судат граѓаните – нека ме судат, моја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите и да има турканици. Две и пол години граѓаните беа лажени, повторно…

Од денес почнува собирањето потписи за кандидати за претседател и за пратеници

Рокот за собирање потписи за кандидати за претседател и за кандидати за пратеници започнува денеска и ќе трае до 8 март, согласно роковниците на Државната изборна комисија (ДИК). Кога подносител…

Одбележување на Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Во Амфитеатарот на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ во Скопје денеска напладне ќе биде одбележан Меѓународниот ден на мајчиниот јазик. Поздравни обраќања ќе имаат проф. д-р Елена Јованова-Грујовска, директорка…

Мицкоски: Народот живее тешко и сиромашно, мора да ја вратиме надежта

Бројките на мерењата на јавното мислење, т.е. анкети јасно покажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ е фаворит за следните парламентарни избори, кажа претседателот Христијан Мицкоски во гостување на утринската емисија „Здраво Македонијо“ на…

Николоски: Тендер од 46 милиони евра само за ископ на јаглен

За ваквите објави на скандали најголем ефект ќе има кај истражните обвинителски и судски органи по промена на власта на 8 мај, бидејќи ќе има сериозна одговорност бидејќи станува збор…